+36 70 315 9661
nemethonkologia@gmail.com
1037 Budapest, Bokor utca 17-21. II. emelet
FIGYELEM! A rendelés helye megváltozott! Új cím: 1037 Budapest, Bokor utca 17-21. II.emelet
NÉMETH ONKOLÓGIA > Hírek > Ultrahangvezérelt biopsziák (hasüregi)

Ultrahangvezérelt biopsziák (hasüregi)

Hogyan végezzük? 
Az elváltozás helyének megfelelően helyi érzéstelenítést végzünk Lidocainnal vagy Marcainnal. A helyi érzéstelenítést követően ultrahang-vezérléssel egy tűt vezetünk a kérdéses területre és mintát veszünk. A mintavétel során vagy kiszívunk pár sejtet vagy egy szövethengert nyerünk. A citológiai- vagy szövetmintát a kórbonctanra küldjük, ahol laboratóriumi előkészítést követően, mikroszkóp alatt egy szövettanban/ citológiában járatos szakorvos megvizsgálja és értékeli.

Miért végezzük?
Elsősorban daganatos megbetegedés gyanúja esetén végzünk máj- ill. hasnyálmirigy-biopsziát, a szövettani tisztázás érdekében. A mintavétel a diagnózis felállításához nélkülözhetetlen, a további kezelés irányát határozza meg. A mintából lehetőség nyílik molekuláris pathológiai vizsgálatok végzésére is.

Fontos!

Milyen előkészületek szükségesek a mintavétel előtt?

Kérjük, hogy a tervezett biopszia előtt 1 héttel a következő gyógyszerek szedését (a kezelőorvossal egyeztetve) hagyja abba!

  • Aszpirin vagy nem-szteroid típusú gyulladáscsökkentőket (Voltaren, dicophenac, ibuprofen, naproxen) vagy thrombocytagátló kezelést (Plavix-clopidogrel).
  • A Syncumar, Marfarin szedését le kell állítani, helyette bőr alá adandó injectiót (kismolekula-súlyú heparin készítmény) rendel el az orvos (kezelőorvossal meg kell beszélni).

Milyen laboratóriumi vizsgálatok szükségesek:

  • Vércsoport-meghatározás, vérkép, INR, prothrombin

Fontos információ: a leletek nem lehetnek 1 hétnél régebbiek! Amennyiben Syncumarról átállítás történik kismolekula-súlyú heparin-készítményre, úgy a vizsgálatot megelőző napon is szükség lehet újabb vérvételre.

Tájékoztatásul: a vizsgálatokat éhgyomorra végezzük, így azt megelőzően legalább 10 órán át nem szabad enni!

Kérjük, a vizsgálatra hozza magával a következőket:

  • a vérvétel (laboratóriumi vizsgálatok) eredményeit
  • a legutolsó ultrahang- és/vagy CT leletet (CD és DVD lemezt is)
  • a kórházi zárójelentést, orvosi dokumentációt – időrendi sorrendbe rendezve.

Meghatározhatja a szövettani mintavétel helyét, segít a műtéti beavatkozások megtervezésében és bizonyos tumor típusokban a terápiás válasz mérésében is. A hagyományos képalkotó eljárásokhoz képes korábban detektálja a rosszindulatú daganatokat, ezért az ismeretlen eredetű elsődleges tumor és „okkult tumor” kimutatására is alkalmas, de nem finanszírozott módszer.

A vizsgálat menete (kórházi körülmények között)

Elsőként hasi ultrahangvizsgálatot végzünk. Amennyiben a biopszia elvégezhető, úgy az érintett területet lefertőtlenítjük, majd steril lepedővel izoláljuk. Ezt követően helyi érzéstelenítés után (Lidocain vagy Marcain segítségével) kezdjük a mintavételt. Vastagtű-biopszia esetén a tű tervezett bevezetése felett egy kis, néhány mm-es bőrmetszést ejtünk szikével.  Mély levegőt kell vennie és azt bent kell tartania egy ideig. Ilyenkor a légzőmozgás nem zavarja a vizsgálatot és a célpont nem mozdul el. Fontos, hogy Ön bent tartsa a levegőt néhány másodpercig a pontos célzás érdekében.

A mintavétel ismétlésére 2x, 3x kerül sor ugyanabból az elváltozásból, de különböző szögből, hogy elegendő és alkalmas legyen a minta az elemzésre. A szúrás helyére fedőkötés kerül. A vizsgálat általában 15-30 percet vesz igénybe. Ezt követően egy betegszállító a kórterembe viszi Önt fekvő helyzetben. Ágyban kell maradnia legalább 2 órán át. Az Ön biztonsága érdekében legalább egy éjszakát a kórházban is kell töltenie.

Lehetséges komplikációk

A komplikációk többsége (60%) a biopsziát követően 2 órán belül jelentkezik. 96%-uk pedig az azt követő 24 órán belül kerül felismerésre.

Milyen komplikációk fordulhatnak elő?

  • Vérzés, ami miatt szükség lehet transzfúzióra vagy akár műtétre is. A kb. 1%-ban előforduló vérzések azonban legtöbbször csekély mértékűek, műtétre csak az esetek 0,01%-ban kerül sor.
  • Légmell (pneumothorax) – ez a bordaközből végezett vizsgálatoknál fordulhat elő, a tüdő közelsége miatt.
  • Fertőzés (extrém ritka, mivel minden esetben műtéti lemosás és izolálás történik).

A vizsgálat után

A betegek túlnyomó többsége nem panaszol nagyobb fájdalmat, mint amit egy izomba adott injekciónál tapasztalt. A minta szövettani feldolgozása és a leletezés a vizsgálat típusától függően (citológia vagy hisztológia) 7-14 napot vesz igénybe.  A lelet a kezelőorvoshoz érkezik meg 10-14 nap múlva.